Milyen szerepet tölt be a munkáltató a pénztári tagság szempontjából?
Munkáltatói hozzájárulás
Az egészség- és önsegélyező pénztár ügyfelei alapvetően a (magánszemély) pénztártagok. Számukra nyit a pénztár megtakarítási számlát és a javukra nyújtja a szolgáltatásait. Ugyanakkor a megtakarítás képzése folyamatában a munkáltatónak is szerepe lehet, miután a törvény lehetővé teszi, hogy a tag javára a munkáltatója hozzájárulásként vagy támogatásként befizetéseket eszközöljön. Ez azért előnyös a munkáltatók számára, mert ezzel növelheti a dolgozók munkahelyhez való kötődését, ösztönözhetik munkavállalóikat a nyugdíjra való felkészülésre.
A munkáltató az alkalmazottja javára havonta korlátozás nélkül munkáltatói hozzájárulást vállalhat/fizethet az egészség- és önsegélyező pénztárba. 2019-ben érvénybe lépett adóváltozások miatt ez jövedelemnek minődül, adózás szempontjából ugyanúgy viselkedik, mintha a dolgozó bért kapna. A munkáltatónak ezen összeg után 2019-től 21%-os, míg a dolgozónak 33,5%-os közterhe keletkezik. A dolgozót érintő tereheket is a munkáltatónak kell megfizetnie. Ennek kompenzálására, 2019-től a munkáltatói hozzájárulás után is jár a 20% adójóváírási kedvezmény (maximum 150e Ft-ig).
Példa: 100 Ft munkáltatói hozzájárulás után 21 Ft munkáltatói teher keletkezik, vagyis 121 Ft-ba kerül a munkáltatónak. 100 Ft után a dolgoóz terhei 33,5 Ft-ot tesznek ki, vagyis a pénztár felé 66,5 Ft kerül elutalásra. Mind a 21 Ft munkáltatói terhet, mind pedig a 33,5 Ft dolgozói terhet a munkáltató fizeti meg az adóhatóság felé. A dolgozó a megfizetett 66,5 Ft után 20%-os kedvezményét érvényesítheti, ami 13,3 Ft-ot jelent.
A munkáltató tehát a pénztárban tagsággal rendelkező munkavállalója javára történő befizetés célzatával kerülhet kapcsolatba a pénztárral. Ehhez a pénztárral egy ilyen irányú megállapodást köthet (munkáltatói hozzájárulási szerződés), amelyben saját maga jogosult kikötni, hogy milyen feltételekkel és milyen összegekkel hajlandó hozzájárulni az érintett munkavállalói ezirányú előtakarékosságához. Ez a keretszerződés akkor töltődik fel tényleges tartalommal, ha az érintett munkavállalói körből már van tagja a pénztárban, avagy ilyen irányú szándék merül fel.
Önsegélyező pénztári szerződés normál változatának letöltése (PDF)
Önsegélyező pénztári szerződés normál változatának letöltése (Word)
Önsegélyező pénztári szerződés kafeteriás változatának letöltése (PDF)
Önsegélyező pénztári szerződés kafeteriás változatának letöltése (Word)